FAUNA, FLORA


Karpacz

Karkonosze pod względem bogactwa i rzadkości flory zajmują wśród polskich gór trzecie miejsce po Tatrach i Pieninach. Wśród blisko 200 gatunków roślin porastających Karkonosze większość ma charakter typowo górski, natomiast w niższych partiach gór występują rośliny lubiące nieco łagodniejszy klimat. Najwyższe partie Sudetów najpiękniej wyglądają w połowie lipca, wtedy gdy kwitną tu goryczki i większość roślin z rodziny złożonych.

Z powodu bardzo urozmaiconego terenu pod względem geomorfologicznym znajduje się tu wiele roślin ustawowo chronionych oraz unikalnych jak np. jastrzębiec pomarańczowy, lilia bulwiasta, storczyk szerokolistny, arnika, kanawalii, naparstnica. Ciekawą botaniczną osobliwością przyrody, która występuje w Karpaczu, jest roślinka o nazwie Cardamine chelidamia, której ojczyzną jest Korsyka, Półwysep Apeniński i Chorwacja, a powyżej dworca kolejowego podziwiać można okazałe drzewo kasztanowca jadalnego. Do ciekawostek botanicznych można zaliczyć także: torfowiska na równi pod Śnieżką, które są typowe dla torfowisk szkockich i należą do najwspanialszych w Europie oraz fragmenty tundry norweskiej z charakterystycznym wrzosem, któremu wiatr nie pozwala rosnąć wyżej niż do 2-3 cm. Natomiast na skalistym wzgórzu Karpatki rośnie 140-letni las sosnowy, stanowiący unikatową, podgórską odmianę regionalną.

Świat zwierzęcy Karkonoszy jest bardzo ciekawy i urozmaicony, a w jego skład wchodzi 40 gatunków zwierząt. Jeszcze tak niedawno liczba ta była zdecydowanie większa, ale niektóre zwierzęta, głównie drapieżne, zostały całkowicie wytępione np. niedźwiedź brunatny, wilk, ryś. Obecnie wymarcie grozi ptakom takim jak: głuszec, sokół wędrowny, płochacz skalny czy zimorodek.
Do rzadkich okazów występujących na terenie Karkonoszy można zaliczyć: motyla niepylak apollo, długowiecznego ślimaka Alaea arcica,  chrząszcza alpejskiego i biegacza (są pod ochroną), piękna czerwono-pomarańczową salamandrę, osobliwego ptaka pluszcza (nurkuje jak kaczka a po kamieniach skacze jak żaba i nigdy nie odlatuje z Karkonoszy) czy mornela, który należy do reliktów polodowcowych (tylko samiec wysiaduje jaja i wywodzi pisklęta). Najpopularniejszym przedstawicielem ryb, a jednocześnie najmniejszym okazem fauny, jest pstrąg występujący  znów od niedawna w górskich potokach.

Każdy, kto chce się osobiście przekonać jak ciekawy i różnorodny jest świat przyrody w Karkonoszach powinien tu przyjechać, aby móc podziwiać wszystkie te osobliwości, które stworzyła natura.

Źródło: Hirsch-Tabis A., Tabis E. K., Karpacz – Krummhubel. Dzieje miasta pod Śnieżką, Związek Gmin Karkonoskich, 2005.